Description
Colt’s Manufacturing Government, 1911, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 45ACP, 5″ Barrel, Steel, Bright Stainless Finish, White Dot Sights, 7 Rounds, 1 Magazine O1070BSTS
Colt’s Manufacturing Government, 1911, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 45ACP, 5″ Barrel, Steel, Bright Stainless Finish, White Dot Sights, 7 Rounds, 1 Magazine O1070BSTS
| Weight | 76.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.250 × 8.500 × 2.750 in |
| upc | 98289111579 |
| brand | Colt Manufacturing |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 AUTO |
| capacity | 7+1 |
| color | Silver |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Bright Polished Stainless Steel |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Double Diamond Rosewood |
| magazine | 1 7 rd. |
| sights | 3-Dot Sights |
| stock | Wood with Double Diamond Checkering |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.