Description
Taurus 1911 Single Action Officer Pistol in 9mm Luger. 3.5 in. barrel in a Matte black slide and frame. Right hand manual safety. Novak drift adjustable front and rear sights. Black grips. 8 round magazine.
Taurus 1911 Single Action Officer Pistol in 9mm Luger. 3.5 in. barrel in a Matte black slide and frame. Right hand manual safety. Novak drift adjustable front and rear sights. Black grips. 8 round magazine.
| Weight | 4.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.250 × 10.000 × 3.000 in |
| upc | 725327618010 |
| brand | Taurus |
| barrel_length | 3.5" |
| caliber_or_gauge | 9MM LUGER (9X19) |
| capacity | 8 + 1 |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Checkered Black |
| magazine | 1 8 rd. |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.