Description
Ruger Precision, Bolt Action Rifle, 338 Lapua, 26″ Heavy Contour Threaded Barrel, Anodized Finish, Ruger Precision Stock, 18″ M-LOK Handguard, 5Rd 18080
Ruger Precision, Bolt Action Rifle, 338 Lapua, 26″ Heavy Contour Threaded Barrel, Anodized Finish, Ruger Precision Stock, 18″ M-LOK Handguard, 5Rd 18080
| Weight | 308.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.500 × 9.750 × 6.250 in |
| upc | 736676180806 |
| brand | Ruger |
| barrel_length | 26" |
| caliber_or_gauge | 338 Lapua Magnum |
| capacity | 5+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | BLACK MATTE |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Ruger Precision MSR Stock |
| magazine | 2 5 rd. AI-Style |
| rate_of_twist | 1-in-9.375 |
| sights | No Sights |
| stock | Folding/ Adjustable/ Oversized Bolt Handle/ MSR |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.