Description
Ruger AR-556, Semi-automatic, 223 Remington/556NATO, 16.1″ Barrel, Type III Hard Coat Anodized Black Finish, 6 Position Stock, M-LOK Handguard, 30 Rounds, 1 Magazine 08529
Ruger AR-556, Semi-automatic, 223 Remington/556NATO, 16.1″ Barrel, Type III Hard Coat Anodized Black Finish, 6 Position Stock, M-LOK Handguard, 30 Rounds, 1 Magazine 08529
| Weight | 142.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.250 × 10.500 × 3.000 in |
| upc | 736676085293 |
| brand | Ruger |
| barrel_length | 16.10 1-8RH TWIST Heavy Barrel |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 30+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black |
| firearm_action | Semi-Automatic |
| grip | Six-Position Telescoping |
| magazine | 1 30 rd. Magpul PMag |
| rate_of_twist | 1-in-8" |
| sights | No Sights |
| stock | Black Synthetic/ Collapsible |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.