Description
The Pointer Field Tek 3 is a gas driven semi automatic shotgun. This fast cycling, low recoil 20 gauge semi-auto shotgun is ideal for hunting, or recreational shooting.
The Pointer Field Tek 3 is a gas driven semi automatic shotgun. This fast cycling, low recoil 20 gauge semi-auto shotgun is ideal for hunting, or recreational shooting.
| Weight | 8.650 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.000 × 7.750 × 2.750 in |
| upc | 682146302523 |
| brand | Pointer |
| barrel_length | 28 |
| caliber_or_gauge | 20 Gauge |
| capacity | 3 + 1 |
| chamber | 3" |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Blue |
| firearm_action | Semi-Auto |
| grip | Turkish Walnut Stock |
| magazine | |
| receiver | Bronze Cerakote |
| sights | Fiber Optic Front Sight |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.