Description
The Pointer Field Tek 3 is a gas driven semi automatic shotgun. This fast cycling, low recoil 12 gauge semi-auto shotgun is ideal for hunting, or recreational shooting.
The Pointer Field Tek 3 is a gas driven semi automatic shotgun. This fast cycling, low recoil 12 gauge semi-auto shotgun is ideal for hunting, or recreational shooting.
| Weight | 9.700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.750 × 8.250 × 3.000 in |
| upc | 682146302561 |
| brand | Pointer |
| barrel_length | 28 Raised Ventilated Rib |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge |
| capacity | 3+1 |
| chamber | 3" |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black |
| firearm_action | Semi-Automatic |
| grip | Turkish Walnut Stock |
| magazine | |
| receiver | Gray Cerakote |
| sights | FT:Red Fiber Optic |
| stock | Turkish Walnut |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.