Description
LWRC ICDIR5CK16ML Individual Carbine Direct Impingement 5.56x45mm NATO 30+1 16.10″ Barrel, Exclusive Flat Dark Earth Anodized Receiver, A2 Flash Hider, 6 Position Stock, Magpul MOE Grip, Optics Ready
LWRC ICDIR5CK16ML Individual Carbine Direct Impingement 5.56x45mm NATO 30+1 16.10″ Barrel, Exclusive Flat Dark Earth Anodized Receiver, A2 Flash Hider, 6 Position Stock, Magpul MOE Grip, Optics Ready
| Weight | 11.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52.000 × 10.000 × 3.000 in |
| upc | 853143008422 |
| brand | LWRC |
| barrel_length | 16.1" |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 30 + 1 |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | FDE Cerakote |
| firearm_action | Semi-Auto |
| grip | LWRC Compact Adjustable Stock |
| magazine | 1 30 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-7" |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.