Description
LWRC IC SPR, Semi-automatic Rifle, 223 Rem/556NATO, 16″ Hammer Forged Barrel, Black, LWRCI Adjustable Compact Stock, Magpul MOE+ Grip, Ambidextrous, 30Rd, Gas Piston ICR5B16SPR
LWRC IC SPR, Semi-automatic Rifle, 223 Rem/556NATO, 16″ Hammer Forged Barrel, Black, LWRCI Adjustable Compact Stock, Magpul MOE+ Grip, Ambidextrous, 30Rd, Gas Piston ICR5B16SPR
| Weight | 167.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.500 × 11.750 × 4.750 in |
| upc | 855148002610 |
| brand | LWRC |
| barrel_length | 16" |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 30 Rounds |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black Hard Coat Anodized |
| firearm_action | Semi-Automatic |
| grip | LWRC Compact Adjustable Stock |
| magazine | 1 30 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-7" |
| sights | LWRC Skirmish Back-Up Sights |
| stock | LWRCI Adjustable Compact Stock |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.