Description
Action: Semi-Automatic – Type of Barrel: 1:8 – Barrel Length: 16 – Capacity: 30Rd – Description: Standard 2-Piece Handguard – Finish/Color: Black – Grips/Stock: Rogers AR Super-Stoc – Manufacturer: Diamondback
Action: Semi-Automatic – Type of Barrel: 1:8 – Barrel Length: 16 – Capacity: 30Rd – Description: Standard 2-Piece Handguard – Finish/Color: Black – Grips/Stock: Rogers AR Super-Stoc – Manufacturer: Diamondback
| Weight | 6.650 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 810035754553 |
| brand | Diamondback Firearms |
| barrel_length | 16" |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 30+1 |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black Anodized Hardcoat |
| firearm_action | Semi-Automatic |
| grip | 6-Position Stock |
| magazine | 1 30 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-8" |
| receiver | Forged 7075 T-6 Aluminum |
| sights | A2 Front Sight Only |
| stock | 6-Position ATI/ WS Stock |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.