Description
Colt’s Manufacturing Gold Cup National Match, 1911, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 45ACP, 5″ Barrel, Steel, Blued Finish, Colt Champion Bomar Style Sights, 7 Rounds, 1 Magazine, 3-Hole Aluminum Trigger O5870A1
Colt’s Manufacturing Gold Cup National Match, 1911, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 45ACP, 5″ Barrel, Steel, Blued Finish, Colt Champion Bomar Style Sights, 7 Rounds, 1 Magazine, 3-Hole Aluminum Trigger O5870A1
| Weight | 78.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.250 × 9.000 × 3.000 in |
| upc | 98289042927 |
| brand | Colt Manufacturing |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 AUTO |
| capacity | 8+1 |
| color | Blue |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Blue |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Double Diamond Rosewood |
| magazine | 1 8 rd. |
| sights | FT: Dovetail Post RR: Adjustable Bomar Style |
| stock | Checkered Wood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.