Description
Springfield SAINT 5.56, Semi-automatic, AR, 223 Remington/556NATO, 16″ Barrel, 1:8 Twist, Flash Hider Included, Black, BCM Gunfighter Grip and Stock, 1 Mag, 10Rd, Front/Rear Flip Sights, Picatinny Gas Block ST916556BMLC
Springfield SAINT 5.56, Semi-automatic, AR, 223 Remington/556NATO, 16″ Barrel, 1:8 Twist, Flash Hider Included, Black, BCM Gunfighter Grip and Stock, 1 Mag, 10Rd, Front/Rear Flip Sights, Picatinny Gas Block ST916556BMLC
| Weight | 171.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.500 × 13.250 × 4.000 in |
| upc | 706397926427 |
| brand | Springfield Armory |
| barrel_length | 16 Chrome Moly Vanadium |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 10+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black |
| firearm_action | Semi-Automatic |
| grip | Bravo Company 6-Position |
| magazine | 1 10 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-8" |
| sights | Low Profile Flip-Up Dual Aperture Rear |
| stock | BCMGUNFIGHTER Mod 3 Pistol Grip |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.