Description
Ruger AR-556, Semi-Automatic Rifle, 5.56NATO/223Rem, 16.1″ Barrel, Anodized Finish, Fixed Stock, Adjustable Flip-Up Rear & Adjustable Post Front Sight, 10Rd, 1 Magazine 08502
Ruger AR-556, Semi-Automatic Rifle, 5.56NATO/223Rem, 16.1″ Barrel, Anodized Finish, Fixed Stock, Adjustable Flip-Up Rear & Adjustable Post Front Sight, 10Rd, 1 Magazine 08502
| Weight | 148.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.000 × 10.300 × 3.000 in |
| upc | 736676085026 |
| brand | Ruger |
| barrel_length | 16.10 1-8RH TWIST |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 10+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black |
| firearm_action | Semi-Automatic |
| grip | Fixed Stock |
| magazine | 1 10 rd. Metal Magazine |
| rate_of_twist | 1-in-8" |
| sights | FT: Adj Post RR: Ruger Rapid Deploy Folding |
| stock | Black Synthetic Fixed |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.