Description
LWRC IC-A5, Semi-automatic Rifle, 223 Rem/556NATO, 16.1″ Spiral Fluted Barrel, 1:7 Twist, Black Finish, LWRCI Compact Stock, Magpul MOE+ Grip, 30Rd ICA5R5B16
LWRC IC-A5, Semi-automatic Rifle, 223 Rem/556NATO, 16.1″ Spiral Fluted Barrel, 1:7 Twist, Black Finish, LWRCI Compact Stock, Magpul MOE+ Grip, 30Rd ICA5R5B16
| Weight | 196.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.500 × 11.250 × 4.620 in |
| upc | 854026005439 |
| brand | LWRC |
| barrel_length | 16.1" |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 30 Rounds |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black Hard Coat Anodized |
| firearm_action | Semi-Automatic |
| grip | LWRC Compact Adjustable Stock |
| magazine | 1 30 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-7" |
| sights | LWRC Skirmish Back-Up Sights |
| stock | LWRCI Adjustable Compact Stock |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.