Description
Colt’s Manufacturing Series 70, 1911, Full Size, 45ACP, 5″ Barrel, Steel Frame, Blue Finish, Rosewood Grips, Fixed Sights, 7Rd, Original Roll marks, 1 Magazine O1970A1CS
Colt’s Manufacturing Series 70, 1911, Full Size, 45ACP, 5″ Barrel, Steel Frame, Blue Finish, Rosewood Grips, Fixed Sights, 7Rd, Original Roll marks, 1 Magazine O1970A1CS
| Weight | 69.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.400 × 7.700 × 2.400 in |
| upc | 98289041364 |
| brand | Colt Manufacturing |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 AUTO |
| capacity | 7+1 |
| color | Blue |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Blue |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Double Diamond Rosewood |
| magazine | 1 8 rd. |
| sights | Fixed |
| stock | Double Diamond Checkered Rosewood Grips |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.