Description
Colt’s Manufacturing Government, 1911, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 38 Super, 5″ Barrel, Steel, Bright Stainless Finish, Wood Grips, Fixed Sights, 9 Rounds, 1 Magazine O2071ELC2
Colt’s Manufacturing Government, 1911, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 38 Super, 5″ Barrel, Steel, Bright Stainless Finish, Wood Grips, Fixed Sights, 9 Rounds, 1 Magazine O2071ELC2
| Weight | 69.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.700 × 16.500 × 2.700 in |
| upc | 98289012197 |
| brand | Colt Manufacturing |
| barrel_length | 5.0" |
| caliber_or_gauge | 38 Super |
| capacity | 9 + 1 |
| color | Silver |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Polished Stainless Steel |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Double Diamond Rosewood |
| magazine | 1 9 rd. |
| sights | 3 Dot |
| stock | Wood with Double Diamond Checkering |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.