Description
The American Imports MilSport RIA rifle is an AR-15 style rifle that is chambered in 5.56. It is semi auto and features a 16″ barrel, black finish, 13″ m-lok rail, rgr stock, aluminum receivers, as well as a 30 round magazine.
The American Imports MilSport RIA rifle is an AR-15 style rifle that is chambered in 5.56. It is semi auto and features a 16″ barrel, black finish, 13″ m-lok rail, rgr stock, aluminum receivers, as well as a 30 round magazine.
| Weight | 8.750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.500 × 10.250 × 3.750 in |
| upc | 819644025313 |
| brand | American Tactical Inc-ATI |
| barrel_length | 16" |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 30 + 1 |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black |
| firearm_action | Semi-Auto |
| grip | Rogers Super Stock |
| magazine | 1 30 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-8" |
| receiver | Aluminum |
| sights | No Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.